FASÁDY, KTERÉ DÝCHAJÍ

2013-04-30

Ve společnosti Kinnarps usilujeme o ochranu životního prostředí a prosazování novátorských řešení. A možná je to mladý britský architekt Dave Edwards, který přišel na to, jak se mohou stát mrakodrapy ve velkých městech soběstačnými. Edwardsovo řešení je „zelené“ dokonce dvakrát – budoucnost totiž vybudují řasy!

Když se podíváme na technologický pokrok ve společnosti, v některých oblastech jako by se čas podivně zastavil. Vezměte si například naše domy: Mnozí z nás žijí v domech, které byly postaveny na začátku minulého století, a jsou vytápěné olejovými nebo elektrickými kotli starými 50 let. To není příliš chytré – ani pro životní prostředí, ani pro naši peněženku.
Jedním z těch, kdo to chtějí změnit, je neortodoxní britský architekt Dave Edwards, který navrhl v londýnské finanční čtvrti mrakodrap s revolučním energetickým řešením, jež je v současnosti jedním z velkých architektonických témat diskutovaných v odborné veřejnosti.
Edwardsův mrakodrap má uzavřený ekologický systém a je energeticky naprosto soběstačný. Fasády jsou totiž tvořeny zelenou kůží z rostlin a velkými plochami řas, které se sklízí a přeměňují v biometan. Odpadní biomasu, která vzniká během procesu, je také možné kompostovat a znovu využít jako živiny pro výrobu fasády. Kruh se potom uzavře, když je odpadní voda poslána skrze pole řas, aby se recyklovala.
Dave Edwards spolupracoval s výzkumníky z univerzity v Newcastlu a první výsledky testů jsou ohromující. Jestliže pole řas pokryjí 30 000 metrů čtverečných mrakodrapu, absorbují ročně 250 000 tun kysličníku uhličitého a vyprodukují z nich 450 tun biometanu, což energeticky odpovídá roční spotřebě 120 průměrných domů.
V budoucnu budou tedy v městských zástavbách fungovat jako zelené plíce nejen naše parky, ale také domy, ve kterých žijeme.

Další informace: www.dave-p-edwards.com

Fotografie: AVR London