INTUITIVNÍ DESIGN

2013-04-30

Nejdiskutovanějším kusem osvětlení byl na letošním veletrhu v Miláně výtvor norského autora Daniela Rybakkena. Svým vynalézavým světlem Ascent pro italskou firmu Luceplan dotvořil něco, co začalo jako koncepční idea.

Norský mistr světla Daniel Rybakken to opět dokázal. Tentokrát svou inteligentní stolní lampou Ascent pro italskou firmu Luceplan. Stažením světla dolů po úzké tyči se intenzita osvětlení zeslabí a vytažením rukou nahoru se kužel světla rozšíří. V dolní poloze se světlo úplně vypne. Na osvětlení Ascent je geniální to, že člověku stačí světlo jednou spatřit, a hned instinktivně pochopí, jak funguje.
„Zesílení intenzity osvětlení pohybem nahoru a zeslabení pohybem dolů je koncepční idea, ale současně se jedná o velmi přirozený pohyb,“ líčí Daniel Rybakken.
Rybakken byl stále ještě student, když zaslal kurýrní službou nabídku svých produktů generálnímu řediteli prestižní společnosti vyrábějící osvětlení. Nikdy od něho nedostal odpověď. Ale jednoho dne, o několik let později, mu zavolal šéf společnosti Luceplan a řekl mu, že by se s ním rád sešel a popovídal si. Prvním společným projektem bylo světlo Counterbalance, nástěnné světlo, které se stalo hitem na milánské výstavě Euroluce 2012. Bylo vybaveno stejnou stylovou svítilnou, která se opět objevila u světla Ascent.
„Idea světla typu Ascent vzešla po setkání s firmou Luceplan v Miláně. Seděl jsem ve vlaku do Malpensy a přemýšlel jsem, jak by se dalo světlo Counterbalance použít v restauraci nebo v knihovně. Kdyby stály stoly blízko stěn, nebyl by to problém, ale kdyby stál nábytek uprostřed místnosti, bylo by zapotřebí osvětlení, které se dá umístit přímo na stůl. V restauracích je obvykle zapotřebí měkké a tlumené osvětlení, zatímco stůl v knihovně vyžaduje intenzivnější osvětlení. Ascent funguje v obou případech.“
 Kdybyste nebyl designér, co byste chtěl místo toho dělat?
„Grafický design, fotografování a film. A přesně v tomto pořadí.“

 

Další informace: danielrybakken.com nebo luceplan.com

Fotografie: Luceplan