VYTISKNĚTE SI OBĚD

2013-04-29

Velká revoluce 21. století, 3D tiskárna, se stále více prosazuje do každodenního života. Od šatů Dity von Teese na červeném koberci po kyčelní protézu na operačním stole. A nyní se blíží nová revoluce – tištěné jídlo.

Máte hlad?
Jděte k počítači a vytiskněte si hamburger – a nezapomeňte na hranolky.
Možná to zní jako scéna ze šíleného filmu science-fiction, ale brzy to může být realita na talíři blízko vás.
Velká technologická revoluce v současném světě se projevuje zejména v oblasti 3D tisku, nebo tzv. „výroby volných tvarů“.
Základní tiskárny jsou všude kolem nás od začátku tisíciletí, ale jejich potenciální možnosti se teď začínají brát zcela vážně. Od umělých ledvin po produkty švédské společnosti Arcam, která sklidila velký úspěch s 3D tiskárnami, jež vyrábějí kyčelní implantáty a komponenty pro letadla.
Tuto technologii začíná využívat také čím dál tím větší počet designérů. Angličan Ron Arad upoutal pozornost svými brýlemi vytvořenými pomocí 3D tisku, a nedávno se revuální hvězda Dita Von Teese objevila v New York City na červeném koberci v úchvatných šatech z 3D tisku, které navrhl designér Michael Schmidt a architekt Francis Bitonti.


Šaty jsou zhotoveny z několika set gramů plastového prášku.
V budoucnu bude také možné vytisknout si jídlo. Tedy pokud budeme věřit Janne Kyttanenovi z holandské návrhářské firmy Freedom of Creation, která se plně specializuje na produkty 3D tisku a zajistila si velký úspěch svými překrásnými světly.

„Nakonec je vše jen o přemístění molekul a atomů. Je to technologie, kterou již brzy mistrovsky zvládneme,“ říká Janne Kyttanen, který předpovídá, že v budoucnu si stáhneme návrhy online a vyrobíme si vlastní produkty na pohovce v obývacím pokoji.
Již dnes je možné zakoupit jednoduchou 3D tiskárnu přibližně za 600 eur.

Další informace: www.freedomofcreation.com

 

Fotografie světel: Freedom of Creation.
Fotografie šatů: Michael Schmidt studios.