65 - najlepszy wiek!

2015-05-07

Gdy kończymy 65 lat, w większości krajów zachodnich oczekuje się od nas posprzątania biurka i pójścia do domu już na dobre. Można się zastanawiać, dlaczego tak jest, więc Kinnarps przyjrzała się interesującemu badaniu, które pokazuje, że 76% osób w wieku 65 lat w USA uważa, że nigdy wcześniej nie czuli się lepiej.

Jeśli ktoś chce i może pracować dłużej, dlaczego nie potrafimy dobrze wykorzystać starszego pokolenia? To są nasi koledzy, którzy prawdopodobnie są u szczytu swoich możliwości. Czy nie powinniśmy im dać możliwości pozostania w pracy przez kolejne kilka lat, zamiast żegnać ich i dziękować bukietem kwiatów? Wiedza i doświadczenie stają się twardą walutą.

Badanie przeprowadzone przez amerykański uniwersytet UCLA w Kalifornii pokazuje, jak firmy coraz bardziej interesują się dostosowywaniem rozwiązań ergonomicznych i technicznych dla pojedynczych osób. Skupiają się na wymogach pracownika, zamiast stosowania jednego rozmiaru pasującego do standardowych rozwiązań. Od ekranów pomagających zmęczonym oczom w czytaniu długich dokumentów do mebli zapobiegających „skrzypieniu” kolan. To niewielka inwestycja, biorąc pod uwagę to, co firmy dostają w zamian. David Lindeman, dyrektor Centrum Technologii i Starzenia się na UCLA, idzie nawet dalej w tej wizji:

„Już wkrótce w naszym mieście pojawią się samochody bez kierowców, wyobraźmy sobie, jaki to będzie mieć wpływ na osoby niepełnosprawne i na mobilność starszego pokolenia oraz jego zdolności do podróżowania do pracy i z powrotem”.