Dbałość o czysty świat

2015-09-29

Pogarszająca się jakość powietrza w naszych miastach wymaga zastosowania innowacyjnych i radykalnych rozwiązań. Holenderski artysta Daan Roosegaarde wykorzystał środki z funduszu Kickstarter do zbudowania oczyszczacza powietrza o wysokości siedmiu metrów, który zyskuje uznanie naukowców z całego świata zajmujących się problemami środowiska naturalnego.

„Gdy zapoznałem się z raportem mówiącym, że ilość zanieczyszczeń w powietrzu w Holandii spowodowała skrócenie średniej długości życia o prawie rok, poczułem, że muszę działać” – mówi Roosegaarde.

Wieża Smog Free Tower oczyszcza 30 000 metrów sześciennych powietrza na godzinę i tworzy wokół wolną od zanieczyszczeń strefę, wykorzystując przy tym nie więcej energii niż czajnik elektryczny.

Ogromny oczyszczacz powietrza znajduje się obecnie w mieszkalnej dzielnicy Rotterdamu, jednak wkrótce trafi do innych części świata, np. do Bombaju i Pekinu. To dwa miasta, w których smog jest tak gęsty, że ich mieszkańcy przyzwyczaili się już do faktu, że szansę na oglądanie niebieskiego nieba mają w weekendy, gdy ruch na ulicach jest mniejszy.

Setki wież takich jak Smog Free Tower nie rozwiążą tego problemu, ale odpowiednie wykorzystanie wynalazku Roosegaarde'a może stwarzać w miastach i miejscach pracy, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, pewnego rodzaju „bańkę” świeżego powietrza. Może również stanowić źródło inspiracji i impuls do rozpoczęcia potrzebnej dyskusji o stanie środowiska naturalnego.

„Ludzie wynaleźli niesamowite maszyny, które pozwalają nam na szybkie przemieszczanie się po całym świecie. Rzecz w tym, że te maszyny są źródłem problemu, musimy więc działać” – mówi Roosegaarde.

W pomoc muszą zaangażować się wszyscy. Firma Kinnarps również stara się przyczynić do poprawy stanu środowiska, np. poprzez wykorzystywanie w swojej działalności „czystych” surowców. 60-90% wykorzystywanego przez Kinnarps aluminium pochodzi z recyklingu.

Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o The Better Effect – inicjatywie zrównoważenia środowiskowego Kinnarps.