Otoczenie jest ważne

2015-01-08

Otoczenie jest ważne

Jak się czujesz? Jesteś skoncentrowany na pracy i skuteczny czy też odczuwasz zmęczenie i znużenie? Może przyczyną jest Twoje otoczenie... Przedstawiamy wyniki ciekawego badania na temat tego, jaki wpływ mają na nas wnętrza i architektura, które przeprowadziła Światowe Stowarzyszenie Budownictwa Zrównoważonego.

Prosty przykład: każdy dobrze wie, że czyste i świeże powietrze zaostrza nasze zmysły. Ale jak bardzo? Po zainstalowaniu w firmie nowego systemu wentylacyjnego poziom skupienia pracowników biorących udział w badaniu wzrósł średnio o ponad 10 procent. Dodatkowo gwałtownie spadła liczba urlopów chorobowych: nawet o 35 procent. To pokazuje, jak wiele może zdziałać niewielka dawka tlenu! A więc jak to możliwe, że niektórzy pracodawcy zaniedbują swoje otoczenie, skoro to ludzie powinni być zawsze najważniejszym zasobem?
— To bardzo prosta kalkulacja: niewielka inwestycja w otoczenie zwraca się, ponieważ poprawia samopoczucie pracowników, którzy dzięki temu pracują wydajniej. To jedyne logiczne rozumowanie — mówi Staffan Haglind, specjalista ds. działalności ekologicznej w Skanska.
Osoby, które mają w biurze dostęp do naturalnego światła, śpią w nocy o 45 minut dłużej w porównaniu z osobami, które pracują w pomieszczeniach bez okien. Należysz do tej drugiej, mniej szczęśliwej grupy? W takim razie weź młotek i powieś kilka obrazów. Sztuka ma niezwykle dobroczynny wpływ na zestresowany umysł, tak przynajmniej wynika z badania Światowego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego, które pokazało, że mając przed oczami coś ładnego, stajemy się nie tylko skuteczniejsi, ale także bystrzejsi. To samo dotyczy firm, które konsekwentnie inwestują w zieleń, tworząc wewnętrzne ogrody i atria — ich pracownicy są znacznie bardziej zadowoleni, wydajniej pracują i dużo rzadziej chorują. Oto jak ważne może być nasze otoczenie!