Materialny świat

2015-11-03

Jak wyglądałby świat, gdyby szafa na dokumenty ważyła tylko kilka kilogramów, a biurko dałoby się podnieść jedną ręką? Wkrótce ten scenariusz może okazać się rzeczywistością!

Na całym świecie prowadzone są obecnie intensywne badania nowych materiałów, które są nie tylko bardziej wytrzymałe, ale i lżejsze. Prawdopodobnie największego postępu w tym zakresie dokonał amerykański producent samolotów Boeing, prezentując mikrosiatkę. To rewolucyjny metal, który jest 100 razy lżejszy od styropianu i 1000 razy cieńszy od ludzkiego włosa.

Struktura mikrosiatki przypomina budowę ludzkich kości – puste wnętrze otoczone jest twardą powłoką.

Firma Boeing nie ujawniła jeszcze, w jaki sposób zamierza wykorzystać materiał, ale nietrudno sobie wyobrazić, że w dalszych etapach wykorzystywany on będzie do budowy ścian i podłóg samolotów w celu zmniejszenia ich masy, a co za tym idzie – zużycia energii.

Innym ciekawym materiałem, który znajduje się obecnie na etapie eksperymentalnym, jest biologiczny beton zatrzymujący i wchłaniający wodę deszczową, co umożliwi wznoszenie ścian, które porosną mchem i grzybami.

Nie trzeba wspominać, że Kinnarps z zapałem śledzi te innowacje.