Bogatsze życie

2016-05-17

Czy praca jest czymś radosnym i stymulującym, czy też zaczyna być monotonna? Organizacje, w których jest zatrudniony najszczęśliwszy i najbardziej zadowolony personel, spełniają wszystkie poniższe kryteria zaczynające się od litery „S”. Czy wiesz, co one oznaczają?

S – Struktura Tydzień ma 168 godzin. Najlepiej podzielić je przez trzy: 56 godzin na sen, 56 godzin na pracę (w tym na dojazdy oraz pracę z domu) i 56 godzin na własne zainteresowania. Organizacje charakteryzujące się strukturą zachęcającą do podejmowania aktywności i prowadzenia bogatego życia prywatnego w dużym stopniu przyczyniają się do podwyższenia ogólnego poziomu zadowolenia. Nie powinniśmy się koncentrować wyłącznie na pracy.

S – Społeczność Czy wiesz, że interakcje społeczne są często cenione bardziej niż wynagrodzenie? Warto poświęcić czas na wykonywane razem działania, np. wspólne jedzenie śniadań lub spacery w porze lunchu. Tego rodzaju proste aktywności na pewno poprawią samopoczucie.

S – Stymulacja Wszyscy chcemy się uczyć nowych rzeczy oraz się rozwijać. W organizacjach, które wykorzystują to naturalne ludzkie dążenie, pracuje najbardziej lojalny i zaangażowany personel. To prosta psychologia – im więcej dostajesz, tym więcej chcesz dawać. Przykładowo wiele odnoszących sukcesy firm pozwala pracownikom wymieniać się zadaniami lub przechodzić na inne stanowiska po upływie dwóch lat. Czymś oczywistym są przeprowadzane na bieżąco oceny wydajności.

S – Sytuacja Aby poczuć się częścią większej całości, trzeba dobrze znać firmowe wartości, strategię oraz plany na przyszłość. Jaki jest zarys sytuacji Twojej firmy?

Źródło: The Happiness Equation oraz Inc.com.