Dobrze urządzone miejsce pracy to pełni pomysłów pracownicy

2015-12-15

Zaangażowany personel to największy kapitał firmy. Tacy pracownicy są bardziej skoncentrowani na pracy i lojalni, a w kwestii generowanych zysków nie mają sobie równych. Ale jak stworzyć to idealne miejsce pracy, w którym większość zatrudnionych jest szczęśliwa?

Wszyscy wiedzą, jakie to ważne, ale według badania przeprowadzonego przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne zaledwie 13 procent ogółu pracowników biurowych na Zachodzie jest szczerze i głęboko zaangażowanych w swoją pracę. Wyobraź sobie, jak wiele mogłoby się zmienić nie tylko w kwestii atmosfery w pracy, ale także rzeczywistych dochodów, gdyby udało się nam zmotywować wszystkich niezadowolonych i znudzonych pracowników. Nie myśl, że chodzi tylko o wyższe pensje. Nie, ponieważ czynniki, które decydują o naszym samopoczuciu w pracy, obejmują wiele różnych elementów i rozwiązań. Najważniejszym czynnikiem wskazanym przez badanie okazała się aranżacja wnętrz. Stare powiedzenie mówiące, że oczy są zwierciadłem duszy, wcale nie straciło na aktualności. Nudna i sztampowa aranżacja wnętrza, w którym siedzimy zamknięci od 9 rano do 5 po południu, tłumi naszą kreatywność. Tracimy wiarę we własne możliwości, zamykamy się w sobie, brakuje nam pomysłów, aż w końcu nie mamy już energii do działania. A co gorsza, ponieważ przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, po czasie godzimy się z naszym losem i pokornie siedzimy w ciasnych, niewygodnych i pełnych zgiełku pomieszczeniach.

Dlatego właśnie twórczo zaprojektowane miejsca pracy, które sprzyjają kreatywności i zachęcają do dialogu, są tak cenne, umożliwiając powstanie kultury firmy promującej bycie sobą. Dzięki nim w ludziach powstaje wiara w to, że wszystko można zmienić. Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne pokazało, że w takich firmach wydajność pracy jest wyższa średnio o 20 procent.

W firmie Kinnarps pracujemy w oparciu o koncepcję „Better at work”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak stworzyć miejsce pracy promujące poczucie wolności i zwiększające kreatywność, kliknij tutaj.