Gesty pod kontrolą!

2016-05-30

Wszyscy wiemy, jak ważne są umiejętności werbalne i zdolność mówienia w taki sposób, aby inni chcieli słuchać – jednak słowa mogą łatwo utracić swoją moc, jeśli unikamy kontaktu wzrokowego i nerwowo ruszamy dłońmi. Sygnały te – nieświadomie odbierane przez osoby z naszego otoczenia – natychmiast przekazują im obraz naszego prawdziwego „ja”. Oto 10 najczęstszych błędów, które popełniamy w mowie ciała.

  1. Jeśli siedzisz opierając się na krześle z dłońmi splecionymi za szyją, może to oznaczać, że jesteś zrelaksowany – lecz także, że zupełnie nie interesuje Cię to, co inni do Ciebie mówią.
  2. Nie jest tajemnicą, że powinno się patrzeć w oczy swojego rozmówcy, jednak zbyt długotrwały kontakt wzrokowy może odnieść odwrotny skutek i zostać odebrany jako oznaka agresji. Utrzymuj kontakt wzrokowy przez 1-2 sekundy, a następnie odwróć wzrok.
  3. Obejmowanie jednej dłoni drugą jest częstym elementem mowy ciała w sytuacjach dla nas stresujących. Lepiej zrezygnuj z tego, jeśli chcesz, żeby Twoje projekty zostały zaakceptowane na następnym zebraniu.
  4. Co w takim razie zrobić z rękami? Wielu z nas nieświadomie i z przyzwyczajenia wkłada ręce do kieszeni, jednak z łatwością może to zostać zinterpretowane jako przyznanie, że mamy coś do ukrycia.
  5. Czy masz w zwyczaju podkreślać swój werbalny przekaz ruchem całej ręki? Jest to gest, który – niestety – często zniechęca rozmówców do kontynuowania dyskusji.
  6. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w mowie ciała jest dotykanie czubka nosa lub podbródka w czasie, gdy zabieramy głos. Trudno jest się przed tym powstrzymać, jednak jeśli zależy Ci na byciu postrzeganym jako osoba uczciwa i szanowana, kontroluj ruchy rąk.
  7. Skinienie głową na znak zgody jest w czasie rozmowy pozytywnym gestem, jednak zbyt częste wykonywanie takiego ruchu zasugeruje rozmówcy, że jesteś słaby.
  8. Nie wszystkie zebrania są przyjemne, ale reszta świata wcale nie musi poznać Twojego zdania na ten temat. Innymi słowy, lepiej zostawić w spokoju kosmyk włosów, który znalazł się pomiędzy Twoim kciukiem a palcem wskazującym.
  9. Nie zaleca się także zaczepiania stóp o nogi krzesła, na którym akurat siedzimy – a przynajmniej nie zaleca się tego osobom, które ukończyły dwanaście lat i pragną przekonać innych, że są dojrzałymi ludźmi, których warto obdarzyć zaufaniem.
  10. Pamiętaj: dobrze jest od czasu do czasu podkreślać swój werbalny przekaz gestami, lecz jeśli nie jesteś sędzią piłkarskimani zawiadowcą na kolei, lepiej powstrzymaj się od nadmiernej gestykulacji!