Wspaniały pomysł

2015-03-17

Naukowcy bezustannie poszukują nowych, ekologicznych źródeł energii. Przedstawiamy najnowsze odkrycie ze świata nauki: lampkę zasilaną bateriami wykorzystującymi bakterie z... ośmiornicy.

Brzmi bez sensu? Ale nie jest. Nowa technologia jest oparta na tym samym zjawisku, które powoduje nagłe świecenie grzebieni morskich fal w nocy. Polega na tym, że kiedy fala dobija do brzegu, bakterie reagują, wydzielając tlen. Zachodzi przy tym reakcja chemiczna, która powoduje emisję światła.

— To zupełnie nowy sposób wytwarzania energii, dla którego chcemy w przyszłości znaleźć mnóstwo zastosowań — mówi Teresa van Dongen z Akademii Wzornictwa w Eindhoven.

Lampka otrzymała nazwę Ambio, co po łacinie oznacza „obchodzić”. To odpowiednia nazwa dla urządzenia, które łamie wszelkie zasady. Baterie ośmiornicowe umieszcza się w roztworze słonej wody i delikatnie popycha lampkę, tak aby zaczęła się kołysać. I stała się jasność! Ten ruch pozwala lampce świecić przez 20 minut.Doskonałe oświetlenie w miejscu pracy, gdzie mogło się wydawać, że jest już wszystko. Niestety prace nad Ambio jeszcze nie zostały zakończone.