Klasopracownia przyszłości

2014-09-16

Klasopracownia przyszłości

Wyobraźmy sobie, że jako piątoklasiści możemy decydować o wyglądzie naszej klasy. Brzmi jak marzenie, prawda? To marzenie mogą spełnić uczniowie jednej ze szwedzkich szkół pod warunkiem, że wygrają konkurs „Klasopracownia przyszłości”.

Konkurs „Klasopracownia przyszłości” ma zachęcić gimnazjalistów z całej Szwecji do zaprojektowania swojej szkoły marzeń, tak aby stała się miejscem, do którego chce się wracać, w którym uczniowie mogą podejmować nowe wyzwania, i które pozwala się rozwijać zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Tegoroczny konkurs wygrała szkoła Hössna z miejscowości Ulricehamn. Po powrocie z wakacji uczniowie trafili do klasy zaprojektowanej z myślą o nowoczesnym nauczaniu.
Została ona wyposażona w krzesła ułatwiające ruch, dźwiękochłonne blaty, kącik relaksacyjny oraz dwie odnowione przestrzenie do pracy zespołowej.

— Tu jest super i naprawdę można się odprężyć. Klasa wydaje się dużo większa i jest więcej przestrzeni! Bardzo się tu pozmieniało — powiedziała uczennica Wilma Björk.
W skład jury tegorocznej edycji konkursu weszli przedstawiciele firmy Kinnarps, architektki wnętrz Tina Andersson i Eva-Johanna Isestig oraz osoby prywatne.

— Przyjemnie jest wysłuchać opinii piąto- i szóstoklasistów, którzy chwalą sobie nasze krzesła, doceniają elastyczność mebli i zauważają, że poziom hałasu jest istotnym
zagadnieniem w klasie. Firma Kinnarps zawsze stara się prowadzić aktywny dialog ze szkołami, aby lepiej rozumieć ich bieżące oraz przyszłe potrzeby — stwierdził Anders Larsson, dyrektor sprzedaży w dziale mebli edukacyjnych Kinnarps.

Framtidens klassrum