Zrób z tym porządek!

2014-06-03

Panuje przekonanie, że geniusze potrafią lepiej od innych opanować twórczy chaos... kwestię prawdziwości tego twierdzenia lepiej jednak pozostawić otwartą. My jesteśmy natomiast całkowicie przekonani o tym, że dobra organizacja i porządek na dłuższą przynoszą same korzyści!

Brzmi znajomo? Na biurku panuje bałagan — porozrzucane gazety, kubki po kawie, kable i papiery. To nie tylko nieprzyjemnie wygląda, ale powoduje też niepotrzebny stres.
— To bardzo ważne, aby w miejscu pracy wszyscy okazywali sobie szacunek i utrzymywali porządek w dokumentach itp. leżących na biurku — mówi Nina Strandberg, która zawodowo zajmuje się właśnie organizacją pracy.
Zatem o czym powinniśmy pamiętać?
Odpowiedź na to pytanie jest zarazem prosta i bardzo skuteczna. Wystarczy uporządkować dokumenty według ich pilności: powinniśmy je podzielić na te, które są używane, i te, które nie są. Na dokumenty, które są nam potrzebne już teraz, i te, które przydadzą się później. Dokumenty, które teraz nie są nam potrzebne, można przechowywać w segregatorach w innym miejscu. Nie ma żadnej potrzeby, aby kolejny miesiąc trzymać zeszłoroczne rachunki na biurku... ale uwaga: sterylna czystość na biurku też nie jest konieczna.
— Mały flakon na kwiaty czy ciekawy piórnik potrafią przełamać monotonię, przynieść nam satysfakcję i dodać osobistego charakteru. Zieleń działa antystresowo, więc rośliny w biurze nie są złym pomysłem — mówi Nina Strandberg.