Kreatywność dzięki sztuce

2015-10-01

Kreatywność dzięki sztuce

Jednym z najmodniejszych współczesnych trendów związanych z miejscem pracy jest wzbogacanie go wystawami sztuki. Nie tylko dlatego, że są one piękne i estetyczne, ale również dlatego, że stymulują kreatywność.

Bądźmy szczerzy: większość dni w pracy praktycznie niczym się od siebie nie różni, prawda? Wypełniamy te same formularze i rozwiązujemy powtarzające się w kółko problemy. Wiesz, jak to jest. Na dłuższą metę taka rutyna może mieć ograniczający i katastrofalny wpływ na Twój mózg. Aby ciągle się rozwijać i nie stracić kreatywnych umiejętności, nasze mózgi potrzebują wyzwań i nowych doświadczeń. Badacze podkreślają, że obok szkoleń skuteczną formę troski o kondycję komórek mózgowych stanowią sztuka i kultura. To kwestia, której znaczenie dostrzega coraz więcej firm. Nie mówimy oczywiście o powieszonych w recepcji starych obrazach olejnych przedstawiających członków zarządu, lecz o żywej, nowoczesnej sztuce, która pobudza zmysły.

Jeden z najlepszych przykładów takich rozwiązań znaleźliśmy w odnoszącej sukcesy londyńskiej agencji reklamowej Fold7, która realizuje projekty m.in. dla firm Carlsberg, British Airways, Disney i Nike.

Znajdująca się w recepcji zdumiewająca instalacja rzeźb inspirowanych postacią Mary Poppins została zaprojektowana przez czeskiego artystę Michala Trpáka i stanowi jedną z długoterminowych inwestycji w przenośne wystawy, dokonaną przez Fold7 w celu stworzenia kreatywnego środowiska pracy.

Nie można nie zwrócić uwagi na sufit. Instalacja skutecznie „miesza w głowie”, a o to właśnie chodzi.