Wzornictwo jako powód do dumy

2015-09-22

We wzornictwie chodzi o coś więcej niż przyjemne wnętrze i wygodne fotele obrotowe. Odzwierciedla ono kulturę firmy!

Wszystkie firmy szukają sposobów na zwiększenie zaangażowania i innowacyjności swoich pracowników. Niektórzy twierdzą, że należy skoncentrować się na dobrych relacjach i przyjaznej atmosferze: wystarczy ustawić w biurze stół do ping-ponga, w piątek zaprosić wszystkich na drinka i raz w roku wspólnie pojechać na konferencję. Takie inicjatywy, choć bardzo miłe, nie pozostają w pamięci zbyt długo. Prawdziwa zmiana zaczyna się od wzornictwa. Jest to widoczne na przykład, gdy, wybierając się do kogoś na kolację, ubieramy się elegancko, aby czuć się dobrze i wywrzeć pozytywne wrażenie. Gospodarze doceniają nasz wysiłek. Podobnie wzornictwo funkcjonalne może sprawić, że pracownicy i klienci będą bardziej dumni z firmy i poczują się z nią związani. Badania naukowe wykazały, że mając kontakt z naturą, pracujemy wydajniej. Czy oznacza to, że wszyscy pracownicy powinni móc wyglądać na zewnątrz? (Może stół do ping-ponga zasłania im widok?) Czy możemy podejść do tego zagadnienia w inny sposób? Firmy muszą nieustannie zastanawiać się, w jaki sposób wzornictwo powinno wpływać na zachowania i kulturę. Firmy takie jak Amazon i Apple kierują się tą zasadą już od dawna, na przykład pozwalając pracownikom kształtować swoje środowisko pracy.

„Może chodzić o niewielkie zmiany, na przykład możliwość doboru oświetlenia lub określania temperatury w miejscu pracy. Pracownicy, którzy czują, że mają na coś wpływ, chętnej podejmują współpracę” – powiedział dr Stefano Schiavon, docent architektury na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Integracyjne, zrozumiałe wzornictwo to pierwszy krok do nowej, bardziej efektywnej kultury firmy.

Kinnarps proponuje rozwiązanie Next Office – praca oparta na aktywności, które uwzględnia nie tylko wnętrza, ale też całe środowisko pracy i typ działalności firmy.