Design, który otwiera nowe drzwi

2015-08-13

Drzwi wyglądają tak samo od niepamiętnych czasów: prostokątne, wpasowane w otwór w ścianie. Dobre rozwiązanie dla dorosłych o normalnym wzroście i zdrowych nogach. Ale co z resztą ludzi? Kinnarps przyjrzał się nowej linii drzwi japońskiego projektanta Nendo i zachwycił się jego integracyjnymi dziełami.

Nendo, którego prawdziwe nazwisko brzmi Oki Sato, od początku XXI wieku zaskakuje świat wyjątkowym podejściem do przedmiotów codziennego użytku.
Najnowszym tego przykładem są drzwi, które zaprezentował na targach mebli w Mediolanie. Używając półek i wewnętrznych magnesów, Nendo wygospodarował zupełnie nową przestrzeń na obrazy, bibeloty, a nawet małe rośliny doniczkowe. Drzwi stapiają się z wystrojem wnętrza. Wyposażono je we wbudowaną taśmę oświetleniową, która ułatwia znalezienie dziurki od klucza i zorientowanie się, gdzie stawiać stopy, gdy na dworze jest ciemno. Dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł?

 

Czasami dzieci mają ogromne trudności z sięgnięciem do klamki. Nendo zaprojektował te drzwi z myślą o przedszkolach.

 

Drzwi często projektowane są wyłącznie pod kątem funkcjonalności – otwierania i zamykania. Jednak projekty Nendo przekształcają drzwi w dzieło sztuki. Oto, jak mogą wyglądać.

Czemu nie umieścić drzwi w narożniku pomieszczenia?„Osoby na wózkach odkrywają, że moje rozwiązanie jest dla nich znacznym ułatwieniem. Do tego drzwi umieszczone w narożniku zupełnie zmieniają architekturę pomieszczenia i otwierają nowe możliwości aranżacji wnętrz”, mówi Oki Sato.