Wymarzony zespół

2015-05-05

Jak to jest, że niektóre zespoły radzą sobie lepiej niż inne? Albo że jury składające się z prominentnych i inteligentnych ludzi może wydawać bardzo pochopne werdykty? Firma Kinnarps przyjrzała się bardzo ciekawym badaniom — co czyni z nas wspaniały zespół!

Przede wszystkim uważamy, że lider musi mieć charyzmę i musi dążyć do sukcesu. Ale wcale nie musi tak być. I wcale nie musi być tak, że grupa najbardziej inteligentnych osób jest najlepszym zespołem. Badania przeprowadzone przez Massachusetts Institute of Technology i opublikowane w magazynie naukowym pokazały, że są trzy podstawowe czynniki sukcesu.

1. Najlepszy jest układ demokratyczny, w którym każdy może się wypowiedzieć.

2. Dużą zaletą jest również możliwość interpretacji mimiki i małych zmian w innych członkach zespołu. Mówiąc w skrócie — uważne przyglądanie się innym.

3. I na koniec — im więcej kobiet w zespole, tym lepiej. Sprawdzono ponad 600 zespołów i te, które miały najwięcej kobiet, wypadły najlepiej. 

Badanie obejmowało burzę mózgów i analizy logiczne. Można to wziąć pod uwagę podczas tworzenia własnego zespołu. I nie zawsze musi być tak, że ci, którzy krzyczą najgłośniej, mają największy wkład.