EKO-LOGICZNY PLASTIK

2014-01-24

Tworzywa sztuczne od dawna są uważane za poważne zagrożenie dla środowiska. Na szczęście szybko postępują badania nad poprawą tej sytuacji. Czerpiąc inspirację z przyrody, niemiecka firma Tecnaro opracowała nowy rodzaj plastiku, którego skład jest równie ekologiczny, co rewolucyjny.

Studenci i wykładowcy z Instytutu ITKE na Uniwersytecie Stuttgarckim postanowili przetestować nowy materiał o nazwie ArboSkin i wybudowali efektowny — delikatnie mówiąc — pawilon w kampusie uniwersyteckim. ArboSkin to bioplastik wykonany w 90 procentach z surowców wtórnych. Jak każdy bioplastik, zawiera również skrobię i celulozę. ArboSkin jest wyjątkowy, ponieważ ma w składzie ligninę, czyli substancję, którą można znaleźć w ścianach komórkowych roślin. Lignina nadaje drewnu mechaniczną odporność.
Nowy materiał łączy w sobie zatem wytrzymałość drewna i łatwość formowania plastiku. Zdaniem zespołu budującego pawilon w Stuttgarcie, tak zwany plastik termoformowalny stanie się materiałem budowlanym przyszłości.