Ekologiczne oświetlenie

2014-01-08

Zastosowanie baterii słonecznych do oświetlenia ulic to nic nowego. Firma IgenDesign poszła jeszcze dalej w poszukiwaniu ekologicznych rozwiązań i zaprojektowała bambusowe lampy zasilane energią wiatrową. To radykalne rozwiązanie dla miast, w których często wieje.

Każde nadmorskie miasto znane z wietrznej i brzydkiej pogody powinno przyjrzeć się bliżej latarniom Flow projektu IgenDesign. Flow opiera się na tej samej zasadzie co turbiny wiatrowe. Jej prosta konstrukcja jest w całości oparta na zasadach aerodynamiki, które pozwalają łopatkom wirnika wykorzystać energię wiatru i wprawić się w ruch. 
Latarnię Flow zaprojektowano początkowo dla miasta Cartagena w Kolumbii, gdzie bambus rośnie w warunkach naturalnych i przez cały czas wieje wiatr od morza. Wykorzystanie bambusa było naturalnym rozwiązaniem, gdyż rośnie on wzdłuż równika na całym świecie, co oznacza, że pomysł można z łatwością przenieść do innych krajów Trzeciego Świata bez konieczności transportowania materiałów z innych kontynentów. Inną zaletą bambusa jest to, że jest materiałem biodegradowalnym i całkowicie ekologicznym.