ERGONOMIA W SŁUŻBIE LEPSZYM STANOWISKOM PRACY

2014-11-11

ERGONOMIA W SŁUŻBIE LEPSZYM STANOWISKOM PRACY

Ból w karku? Zmęczenie oczu? Kinnarps doskonale wie, że właściwa ergonomia może zapobiec wielu problemom zdrowotnym. Oto 5 wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

Włączasz rano komputer, po czym cały dzień siedzisz przed monitorem, aż do momentu, w którym możesz iść do domu. Brzmi znajomo? Coraz więcej z nas spędza czas w pracy w podobny sposób. Efektem są liczne dolegliwości zdrowotne, takie jak ból pleców, karku i nadgarstków, czy pogorszenie wzroku. W domu nie jest lepiej, kiedy rozwalamy się na sofie i odpalamy na konsoli grę FIFA 15...
— 50 procent naszej kadry odczuwa różnego rodzaju bóle lub inny dyskomfort fizyczny związany z ilością czasu spędzaną przed komputerem — mówi Dan Odell, ergonomista firmy Microsoft.
Zauważa on jednak, że większości problemów można zapobiec. Takie podejście jest również wpisane w całą działalność firmy Kinnarps — tworzymy wydajne i inspirujące stanowiska pracy, dzięki którym ludzie czują się dobrze. Oto pięć prostych, lecz cennych wskazówek od Dana Odella.
1. Przede wszystkim nie wolno nie doceniać oparcia, jakie dobry fotel obrotowy zapewnia różnym częściom pleców. Nie można oszczędzać na meblach do siedzenia. Fotel musi oferować użytkownikowi wszelkiego rodzaju ustawienia, dzięki którym może on zmieniać pozycję podczas siedzenia, co stanowi podstawę dobrej ergonomii.
2. Monitor komputera powinien być ustawiony na wprost całego ciała. Gdy musimy ciągle obracać szyją, niepotrzebnie ją nadwerężamy. Ponadto monitor powinien być ustawiony na odpowiedniej wysokości, w wygodnej odległości i pod właściwym kątem.
3. Czy spędzasz dużo czasu przy telefonie? Zainwestuj w słuchawki.
4. Podczas używania myszy komputerowej nadgarstek powinien być jak najbardziej wyprostowany. Należy poruszać przedramieniem, a nie nadgarstkiem.
5. I na koniec: wstań i się poruszaj. Wiemy, jak łatwo się zatracić w pracy. Należy jednak robić sobie dużo krótkich przerw. Nie wolno siedzieć zbyt długo w jednej pozycji. Zmiana pozycji jest ważna dla dobrego samopoczucia. Dobrym wyborem będzie zakup biurka o regulowanej wysokości. W ten sposób można w znacznej mierze zapobiec dyskomfortowi.