ODDYCHAJĄCE FASADY

2013-04-30

W Kinnarps dbamy o środowisko i nowe rozwiązania. Dave Edwards, młody architekt z Wielkiej Brytanii, chyba już wie, jak sprawić, aby wieżowce w dużych miastach stały się energetycznie samowystarczalne. Rozwiązanie Edwardsa jest „zielone” w obu znaczeniach — to glony będą budować naszą przyszłość!

Pomimo szybkiego rozwoju technologii w społeczeństwie w niektórych dziedzinach czas się zatrzymał. Przykładem mogą być nasze domy: wielu z nas mieszka w budynkach, które powstały na początku zeszłego stulecia i są ogrzewane kotłami olejowymi albo elektrycznymi sprzed 50 lat. To nie jest dobre rozwiązanie ani dla środowiska, ani dla naszych portfeli.
Jedną z osób, która chce to zmienić, jest innowacyjny architekt z Wielkiej Brytanii Dave Edwards, który opracował projekt wieżowca z rewolucyjnym rozwiązaniem energetycznym. Wieżowiec miałby stanąć w finansowej dzielnicy Londynu, a sam projekt stał się jednym z najszerzej komentowanych przez naukowców tematów architektonicznych.
Wieżowiec Edwardsa ma wbudowany system ekologiczny i jest całkowicie samowystarczalny pod względem energii; elewacje budynku pokrywa warstwa zielonych roślin i duża ilość glonów, które są zbierane i przetwarzane na biometan. Biomasę odpadową, która w tym procesie powstaje, można również zamienić na kompost i wykorzystać jako nawóz pod budującą się zieloną okładzinę. Koło dopełnia się poprzez recycling ścieków przepuszczanych przez pole z glonami.
Dave Edwards współpracował z naukowcami z uniwersytetu w Newcastle i pierwsze wyniki testów są zdumiewająco dobre. Pole z glonami o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych utworzone na elewacji wieżowca wchłonie 250 000 ton dwutlenku węgla rocznie, oddając jednocześnie 450 ton biometanu, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez 120 statystycznych gospodarstw domowych.
W przyszłości nie tylko parki, ale również domy staną się zielonymi płucami naszych miast.

Więcej informacji: www.dave-p-edwards.com

Zdjęcie: AVR London