Jak tu się skupić?

2014-02-21

Próba zachowania koncentracji w natłoku czynników odwracających naszą uwagę to niełatwa sztuka. Oto 5 sprytnych wskazówek, które pozwolą utrzymać mózg w dobrej formie.

Sygnał dźwiękowy informujący o nowej wiadomości w poczcie elektronicznej, ciągłe powiadomienia z Facebooka, Twitter, który dopomina się o Twoją uwagę, i zbyt krótka przerwa na lunch. Żyjemy w czasach pełnych cyfrowych i analogowych rozpraszaczy, które uniemożliwiają nam efektywną pracę.  Naukowcy ostrzegają o zagrożeniach dla zdrowia. Nasze mózgi nie są przystosowane do przyswajania tych wszystkich informacji. Stosując się do kilku prostych zasad, można jednak uzyskać i zachować koncentrację.

1. Wyłącz okienko powiadomień, które wyskakuje za każdym razem, gdy przyjdzie nowa wiadomość. E-maile rzadko są aż tak ważne, by wymagały przerwania tego, czym się akurat zajmujesz.

2. Jedz dużo białka na śniadanie i lunch. Zapewnia ono stały przypływ energii zamiast węglowodanów, które są zamieniane w cukier i powodują huśtawkę nastrojów.

3. Pij kawę powoli. Nasz organizm potrzebuje równowagi nawet pod względem poziomu kofeiny.

4. Ćwicz świadomość w biurze, Za każdym razem, gdy przerywasz pracę, na przykład, żeby sprawdzić pocztę, powiedz sobie: „Teraz odrywam się od pracy”. To pomaga w utworzeniu połączenia nerwowego w mózgu, które pomaga się skupić.

5. Medytuj, myśląc o tym, jak oddychasz. Jeśli czujesz, że za chwilę zgubisz myśl, zmuś się do skupienia na własnym oddechu. Odchyl ramiona i oddychaj powoli.