Funkcjonalne oświetlenie

2014-05-08

Wielki mistrz funkcjonalizmu, Alvar Aalto, słynie ze swoich projektów architektury i mebli. Jednak nowa wystawa w belgijskim centrum sztuki Grand-Hornu dowodzi, że potrafił również projektować wspaniałe oświetlenie.

Niewielu osobom udało się zmienić nasz sposób myślenia o architekturze w takim stopniu, jak zrobił to Alvar Aalto. Jego funkcjonalne projekty budzą podziw do dziś. W latach 20. minionego stulecia i później, zaprojektował zadziwiająco wiele domów, instytucji publicznych i mebli, które stały się symbolem swoich czasów. Mniej znaną stroną twórczości Alvara Aalto są jednak jego liczne projekty niezwykłego oświetlenia. Wykonał razem kilkaset tego rodzaju projektów, które są teraz głównym tematem wystawy „Lightings” prezentowanej w Belgii przez całą wiosnę.
   Wystawa składa się z dwóch części: pierwszą z nich jest instalacja, która pobudza wyobraźnię — drewniany most nad wodą, w której przepięknie odbija się światło. Pomysł polega na tym, aby powstające w ten sposób kontrasty i refleksy przypominały nam o przyrodzie, która była głównym źródłem inspiracji Aalto. Na wystawie zobaczymy Beehive (Ul), Angel Wing (Skrzydło anioła), Hand Grenade (Granat ręczny) i wiele innych projektów oświetleniowych. Ich pełne dramatyzmu nazwy pochodzą z bardzo dramatycznej epoki.
   W drugiej części wystawy przedstawiono fotografie architektury, dla której to oświetlenie zostało zaprojektowane. Ma ona formę ścieżki wijącej się pomiędzy bibliotekami, salami konferencyjnymi, ośrodkami zdrowia i mieszkaniami komunalnymi. Zwiedzających zadziwia twórcza płodność autora. Warto odwiedzić wystawę, by znaleźć tam zaskakujące inspiracje do swojego miejsca pracy.