Idź własną drogą

2015-09-08

W jaki sposób firma może przyciągać młodych, utalentowanych pracowników? Dawniej wystarczały do tego wysokie wynagrodzenie, dobry samochód służbowy i atrakcyjne pakiety dodatkowe. Pokolenie Z, do którego należą osoby urodzone w latach 90., ma jednak całkowicie inne wymagania i oczekiwania, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym!

Przyjrzyjmy się wynikom ankiety Way to Work przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych przez Adecco Staffing. Oto pięć faktów dotyczących pokolenia Z, które powinny być znane wszystkim firmom.

  1. 83% przedstawicieli pokolenia Z uważa, że 3 lata pracy na danym stanowisku wystarczą – po nich przychodzi czas na zmiany. Przedstawicieli pokolenia Z nie interesują złote zegarki.
  2. 36% uważa, że rozwój i realna perspektywa kariery są dużo ważniejsze od wysokiego wynagrodzenia.
  3. 32% pragnie zdobyć wymarzone stanowisko w ciągu dziesięciu lat od wejścia na rynek pracy. Osoby te nie boją się eksperymentować.
  4. Dla 19% ważna jest praca na stałym stanowisku. Pozostała część grupy przywiązuje mniejszą wagę do bezpieczeństwa i stałego źródła dochodu.
  5. Dla 6% czynnikiem decydującym o przyjęciu stanowiska jest wynagrodzenie. Pozostałe 94% na pierwszym miejscu stawia inne elementy, przede wszystkim silną pozycję na rynku i przejrzysty profil działalności pod kątem zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko.

W firmie Kinnarps, np. podczas opracowywania Raportu trendów, zauważyliśmy, że między pokoleniami istnieją różnice. Więcej informacji na www.kinnarps.com/trend.