Zielone światło

2016-05-10

Świat musi stawiać na bardziej ekologiczne rozwiązania, zarówno w mniejszej, jak i większej skali. Dotyczy to również aranżacji wnętrz. Jednym z najważniejszych rozwiązań, jakie zostały zaprezentowane podczas targów meblarskich w Mediolanie, była bezprzewodowa lampa LED Candela, która generuje energię elektryczną, wykorzystując bioetanol, dzięki czemu można stosować ją również jako ładowarkę do telefonu!

„Candela to fantastyczny przykład na to, jak znaną od dawna technologię można wykorzystać do opracowania całkowicie nowego rozwiązania” – mówi Alessandro Sarfatti, były dyrektor generalny Luceplan, renomowanej firmy oświetleniowej, oraz założyciel Astep – duńsko-włoskiej firmy zajmującej się produkcją innowacyjnych lamp.

Candela, pierwszy produkt firmy Astep, to połączenie nowoczesnej technologii w postaci oświetlenia LED z lampą naftową, jednak bez uciążliwego zapachu, jaki towarzyszył korzystaniu z tradycyjnych lamp. Po napełnieniu lampy bioetanolem wystarczy za pomocą zapałki zapalić knot wykonany z ognioodpornych włókien ceramicznych. Candela oświetla wnętrze dużo lepiej niż tradycyjna lampa naftowa. Ciepło wytworzone przez płomień tworzy prąd powietrza, który po dostaniu się do generatora przekształcony zostaje w energię elektryczną służącą do zasilania diody LED. Nadmiarowa energia magazynowana jest w baterii i można wykorzystać ją do ładowania telefonów komórkowych. To rozwiązanie idealne na błogie, długie, letnie wieczory spędzane na świeżym powietrzu. Ale również doskonały przykład jednego z najwyraźniejszych trendów prezentowanych na targach meblarskich w Mediolanie: wykorzystania innowacyjnej technologii w projektowaniu mebli i aranżacji wnętrz. Trend ten znajduje się dopiero w początkowej fazie rozwoju.