Wszystkiego najlepszego z okazji 20. urodzin!

2014-11-20

Wszystkiego najlepszego z okazji 20. urodzin!

Wśród produktów Kinnarps jest prawdziwy klasyk, który zasługuje na gratulacje. Fotel obrotowy 6000/8000 już nie jest nastolatkiem i obchodzi właśnie swoje 20. urodziny. Pracujący dla Kinnarps projektant Arne Ekbom opowiada nam o największym sukcesie sprzedażowym w historii firmy.

Gdy w 1994 roku fotel obrotowy 6000 pojawił się na rynku, wzbudził zainteresowanie pracowników biurowych z całego świata. Była to rewolucja pod względem wygody siedzenia dla wszystkich osób narzekających na bóle pleców i problemy z biodrami. Najbardziej niesamowite jest jednak to, że po dwóch dekadach fotel nadal cieszy się wzięciem. Razem z siostrzanym modelem 8000 sprzedano dotychczas w ponad 2 miliony egzemplarzy. Na czym polega tajemnica jego niezwykłej popularności?
Zapytaliśmy o to Arne Ekboma, który jako kierownik projektu odpowiadał za prace nad jego projektem.
— W tamtych czasach komfort utożsamiano przede wszystkim z wyściółką. Teraz mamy już znacznie lepszą wiedzę na ten temat. Porządny fotel obrotowy musi zapobiegać zmęczeniu ciała podczas siedzenia. Właściwa ergonomia oznacza obecnie możliwość odchylania, opierania się i pochylania do przodu, dzięki czemu ciało nie znajduje się w pozycji zamkniętej.

Rozwiązaniem jest tak zwany system „Free Float”. Gdy opieramy się na fotelu, kąt między nogami a plecami zwiększa się, zaś podczas pochylania się do przodu siedzisko porusza się niezależnie od oparcia fotela. To tak, jakby oparcie i siedzisko żyły swoim własnym życiem. Poziom oporu można dostosować do wagi danego użytkownika, a ponadto fotel można ustawić w dowolnej pozycji i pod dowolnym kątem.
- — To my jako pierwsi zastosowaliśmy taką mechanikę ruchu, która umożliwia ciche „przemieszczanie się” podczas siedzenia i znacząco zwiększa wygodę użytkownika — mówi Arne Ekbom.

Przez lata fotel doczekał się wielu poprawek, m.in. przeprojektowano jego 5-ramienną podstawę i podłokietniki, choć główna konstrukcja pozostała bez zmian. Fotel 6000/8000 wkrótce po premierze stał się liderem rynku i do dziś pozostaje popularnym meblem pierwszego wyboru dla indywidualnych stanowisk pracy. Odchylmy więc dziś nasze fotele nieco bardziej do tyłu i życzmy wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!