INTUICYJNY PROJEKT

2013-04-30

Najszerzej komentowanym artykułem oświetleniowym na tegorocznych targach w Mediolanie było dzieło norweskiego projektanta Daniela Rybakkena. Niepowtarzalna lampa o nazwie Ascent wykonana dla włoskiej firmy Luceplan jest urzeczywistnieniem pomysłu, który zakiełkował w jego głowie jako projekt koncepcyjny.

Norweski mistrz światła Daniel Rybakken ponownie potwierdził swoją klasę. Jego najnowszym dziełem jest oświetlenie stołowe o nazwie Ascent wykonane dla włoskiej firmy Luceplan. Przeciągnięcie światła w dół po wąskim statywie powoduje przyciemnienie oświetlenia, a prosty ruch ręką ku górze zwiększa intensywność światła. Po przesunięciu na sam dół lampa wyłącza się. Niepowtarzalną cechą lampy Ascent jest to, że wystarczy zobaczyć ją raz, aby instynktownie zrozumieć zasadę jej działania.
— Rozjaśnianie oświetlenia ruchem ręki do góry i przyciemnianie go ruchem w dół jest rozwiązaniem koncepcyjnym, ale jednocześnie ruchy te są przecież bardzo naturalne — opowiada Daniel Rybakken.
Rybakken wysłał swoje CV dyrektorowi renomowanej firmy oświetleniowej, jeszcze kiedy był studentem. Wtedy nikt się do niego nie odezwał. Jednak po kilku latach szef Luceplanu zadzwonił, żeby zaprosić go na rozmowę. Ich pierwszym wspólnym projektem był Counterbalance, kinkiet, który okazał się hitem na mediolańskich targach Euroluce w 2012 roku. Miał ten sam klosz co Ascent.
— Ascent przyszedł mi do głowy po spotkaniu z Luceplanem w Mediolanie. Usiadłem w pociągu na lotnisku i zacząłem myśleć, jak można by użyć Counterbalance w restauracji lub bibliotece. Tam, gdzie stoły są przy ścianach, nie ma problemu, ale na środku sali potrzebne było oświetlenie, które można ustawić bezpośrednio na stole. Oświetlenie w restauracji powinno być raczej łagodne i przyciemnione, ale w bibliotece potrzebne jest silniejsze i bardziej intensywne światło. Ascent sprawdził się w obu miejscach.
 Gdybyś nie był projektantem, czym chciałbyś się zajmować?
— Grafiką, fotografią i filmem. Dokładnie w tej kolejności.

 

Więcej informacji: danielrybakken.com lub luceplan.com

Zdjęcia: Luceplan