Nowoczesna architektura

2015-10-13

Kiedy środki przeznaczone na realizację projektu budowlanego są niewielkie, trzeba polegać na wyobraźni. Być może właśnie tak będą wyglądać miejsca pracy w przyszłości.

Zazwyczaj biurowce kojarzą się nam z jedno- lub wielopiętrowymi graniastosłupami. Mówiąc szczerze, jest to architektoniczna nuda. Jednak kiedy zlecono mu zaprojektowanie nowego biura dla agencji reklamowej w małym miasteczku Hechingen w Niemczech, brytyjski architekt James Whitaker postanowił to zmienić. Problemem był bardzo ograniczony budżet przeznaczony na realizację tego projektu. Rozwiązanie okazało się równie zaskakujące, co pomysłowe: kontenery transportowe ułożone jeden na drugim.

„Inspiracją dla projektu był sposób, w jaki łączą się ze sobą kryształy hodowane w laboratorium. Potem natrafiłem w pobliżu na XIX-wieczny zamek. Jego strome ściany przykuły moją uwagę i pomyślałem, że gdyby połączyć te dwa wzorce, można by stworzyć bardzo ciekawą strukturę”.

Niestety, agencja reklamowa zakończyła działalność w momencie, gdy miała się rozpocząć realizacja projektu. Jednak grafiki przedstawiające ukończony projekt obiegły cały świat. Whitaker wierzy, że wreszcie znalazł kupca na swoje nowoczesne rozwiązanie architektoniczne, które jest nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne.