Czy muzyka w pracy to dobre rozwiązanie?

2016-09-20

Czy Ty też uważasz, że słuchanie muzyki w pracy zwiększa Twoją wydajność? Być może tak jest. Jednak zanim założysz słuchawki i naciśniesz przycisk odtwarzania, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego lub zrozumieć skomplikowany tekst, lepiej zrób to w ciszy. Twój mózg nie jest aż tak wielozadaniowy i nie potrafi rozszyfrowywać aż tylu różnych sygnałów jednocześnie. Więc nawet jeśli właśnie odtwarzana jest Twoja ulubiona piosenka, lepiej ją wyłączyć!

Z drugiej strony jednak badania wykazały, że jeśli dobrze znasz swoje zadanie i wykonujesz je nie pierwszy raz, muzyka pozwala Ci pracować szybciej i bardziej wydajnie. Słuchanie muzyki doskonale sprawdza się również w miejscach pracy o dużym natężeniu hałasu. Całkowite ignorowanie rozmów telefonicznych i głośnych współpracowników nie jest możliwe bez względu na to, jak bardzo będziesz się starać to zrobić. Mózg stale pochłania informacje, przez co z czasem możesz stracić koncentrację i zestresować się. Wówczas założenie słuchawek jest najlepszym rozwiązaniem.