To zajmie tylko chwilę

2014-01-17

Często w pracy słyszymy słowa „to zajmie tylko chwilę” — to niewinne kłamstewko jest właściwie standardem. Badania wykazują, że krótkie spotkania informacyjne zajmują w rzeczywistości wiele czasu i przeszkadzają w pracy. Porad na temat tego, jak zwiększyć efektywność krótkich spotkań, udziela m.in. konsultantka biznesowa i autorka książek Cy Wakeman.

Przyjrzała się ona tzw. przypadkowym spotkaniom roboczym i postanowiła skorzystać z doświadczeń służby zdrowia, gdzie tego typu spotkania są ważne i efektywne. Nie wszystkie spotkania informacyjne bowiem da się zaplanować z wyprzedzeniem i czasami trzeba zapytać przełożonego, czy ma chwilę na omówienie pewnych kwestii.
Wakeman zaleca stosowanie tzw. metody SBAR (z ang. Situation, Background, Assessment i Recommendation, czyli sytuacja, kontekst, ocena i zalecenia). To właśnie w takiej kolejności jej zdaniem należy zadawać pytania.
Sytuacja: krótkie omówienie pytania i informacja, kogo dotyczy.
Kontekst: szczegółowe informacje o tym, co zostało już zrobione, i o efektach tych prac.
Ocena: wytłumaczenie konsekwencji, jakie miałby brak reakcji na daną sytuację.
Zalecenia: krótkie omówienie proponowanych rozwiązań problemu.
Najważniejsze w metodzie SBAR jest skupienie się na konkretnym pytaniu bez odchodzenia od tematu. Tylko tak można znacznie zwiększyć efektywność spotkań.