Zagrajmy w zielone

2014-03-06

Wszyscy wiemy, że przyroda ma na nas pozytywny wpływ, ale czy wiedzieliście, że nawet kilka prostych roślin w biurze może mieć zaskakująco dobry wpływ na wydajność pracy.

Widoczny dostęp do przyrody z biura — oto, czego potrzeba, jeśli naszym celem są bardzo zadowoleni pracownicy. Nietrudno to zrozumieć, a aby to osiągnąć, wystarczy czasem niewielka ilość roślinności. Fakt ten znalazł wyraźne potwierdzenie w przeprowadzonych niedawno badaniach na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych (UMB) w Ås. Uczestników badania poproszono o rozwiązanie tego samego zadania. Jedna grupa siedziała przy biurkach, na których były rośliny; druga nie miała żadnych roślin. Wynik: grupa, której towarzyszyły rośliny, poradziła sobie lepiej.
Koncepcja ta wydaje się nieco zbyt prosta, by mogła być prawdziwa, ale według Ruth Raanaas z UMB, można to wytłumaczyć tym, że spędzamy tak dużą część naszego życia w pracy, że nawet drobiazgi mogą odgrywać istotną rolę w kształtowaniu naszego samopoczucia i wydajności.