MUZEUM DLA MILIONÓW

2013-05-24

Tags:

Miasta starają się przyciągnąć turystów ciekawą architekturą. Kinnarps zainteresował się tą modą i zaprosił na rozmowę Björna Ulvaeusa, który opowiada o swoim najnowszym przedsięwzięciu — muzeum zespołu ABBA, które ma szanse stać się jedną z dziesięciu największych atrakcji muzycznych na świecie.

Muzea stały się wielkim magnesem przyciągającym turystów. Tym, co zachęca miliony osób do odwiedzenia muzeum, nie zawsze są eksponaty, lecz ich nowoczesna architektura. Muzeum Guggenheima projektu Franka Gehry'ego w Bilbao jest doskonałym przykładem tego, jak jeden budynek może wpłynąć na całe miasto.
Zauważyliśmy, że Sztokholm chce uzyskać podobny efekt. Takiemu połączeniu nie będzie się można oprzeć: wysokie koturny, zwariowane błyszczące kostiumy, jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych na świecie i zdumiewająca architektura wielokrotnie nagradzanego Johana Celsinga.
Chodzi oczywiście o nowe muzeum ABBY.
Miliony fanów czekały z niecierpliwością na otwarcie obiektu, odkąd po raz pierwszy ujawniono plany budowy muzeum w 2006 roku.
Oficjalne otwarcie nastąpiło 7. maja, i Kinnarps oczywiście wziął w nim udział.
Muzeum mieści się blisko centrum miasta, na pięknej, zielonej wyspie Djurgården, którą odwiedza ponad 15 milionów gości rocznie — w Europie większy jest tylko paryski Disneyland.
— Naszym celem jest wejście do dziesiątki największych muzycznych atrakcji na świecie — mówi Björn Ulvaeus, który odegrał bardzo ważną rolę w tym projekcie, chociaż początkowo nie był jego entuzjastą.
— To oczywiście dziwne uczucie budować muzeum poświęcone sobie. Jednak zespół rozpadł się w 1982 roku, czyli tak dawno temu, że teraz chodzi raczej o udokumentowanie jego przedziwnej historii niż o nas samych.
Elewacja pokryta skandynawską sosną i miedziane okna sprawiają, że budynek wyróżnia się na tle starszego otoczenia. Oprócz muzeum w budynku mieści się jeszcze restauracja i luksusowy hotel.

Johan Celsing, autor projektu muzeum ABBY.

W muzeum stanęła autentyczna chata z wyspy Viggsö, w której Björn Ulvaeus i Benny Andersson pisali swoje piosenki.
Zdjęcie: Åke E:son Lindman