Interakcja jest drogą do sukcesu

2014-12-18

Interakcja jest drogą do sukcesu

Jak poprawić wyniki sprzedaży i zadowolenie pracowników? Sekret tkwi w tym, aby pracownicy z różnych działów firmy mieli okazję do wzajemnych kontaktów. Efekty są niesamowite.

Samsung, Yahoo, Facebook i Google to jedne z największych przedsiębiorstw na świecie, a łączy je to, że budują swoje nowe siedziby w oparciu o tę samą koncepcję. Polega ona na tym, aby tworzyć miejsca pracy, które zachęcą pracowników do interakcji. Najlepsze pomysły pojawiają się bowiem wtedy, gdy się ich najmniej spodziewamy: przy automacie z kawą, na korytarzu, w pomieszczeniu socjalnym...
— Z całą pewnością nie wtedy, gdy jesteśmy przyklejeni do monitora. Nasza nowa siedziba została zaprojektowana tak, aby ludzie wręcz nie mogli się nawzajem unikać — powiedział Scott Birnbaum, wiceprezes Samsung Semiconductor.
Podobne podejście stosuje Facebook, którego nowe biuro w Kalifornii to w zasadzie jedno pomieszczenie, które ma 1,5 kilometra długości. Tradycyjną hierarchię zastąpiła tu przestrzeń do spotkań pracowników ponad podziałami wynikającymi ze struktury firmy.
— To, jak wiele się zmieniło, widać np. podczas lunchu, który inżynierowie spożywają razem z pracownikami działu sprzedaży — dodaje Scott.
Dotychczas dyskusja o kosztach prowadzenia biura sprowadzała się zawsze do ceny za metr kwadratowy. Obecnie coraz częściej mówi się o tym, jak najlepiej wykorzystać każdy metr kwadratowy dostępnej powierzchni i te dane są znacznie ciekawsze. Gdzie można wydobyć z pracowników to, co najlepsze? Dobrym przykładem jest tu duża amerykańska sieć aptek, która nie mogła zrozumieć, dlaczego jej wyniki sprzedaży za poszczególne tygodnie tak bardzo się od siebie różnią. Postanowiono więc zebrać 50 najlepszych przedstawicieli, których łączne wyniki sięgały aż 7 miliardów dolarów, i założyć im czujniki. Badanie dowiodło, że ich wyniki sprzedaży rosną o 10% tygodniowo wtedy, gdy aktywnie współpracują z pracownikami z innych działów.