WICHRY ZMIAN

2013-07-03

Jak rozwiążemy problem dostępności energii w przyszłości? Kinnarps przedstawia pomysł, który jest zarówno innowacyjny, jak i ciekawy — kołysząca się wieża.


Architektka Rahel Belatchew proponuje nowe rozwiązanie energetyczne, które wykracza poza dotychczasowe ramy: zainstalowanie turbiny wiatrowej nowego rodzaju na szczycie sztokholmskiego wieżowca Söder Torn. Będzie to wymagać podwyższenia tego 26-piętrowego budynku o kolejnych 14 pięter, zgodnie z pierwotnym planem architekta Henninga Larsena. Wieżowiec ten jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Sztokholmie. Po rozpoczęciu budowy w 1997 roku władze stolicy Szwecji podjęły decyzję o zmniejszeniu liczby pięter do 26, przez co Henning Larsen wycofał się z przedsięwzięcia. Teraz Rahel Belatchew chce pokryć rozbudowaną elewację budynku piezoelektryczną słomą. W ten sposób fasada budynku zamieni się w supernowoczesną turbinę wiatrową, w której energię będą produkować cienkie słomki, kołysząc się na wietrze. Nowa turbina będzie lepsza od konwencjonalnej, ponieważ słomki mogą produkować energię nawet przy bardzo słabym wietrze, są cichsze i nie mają wpływu na przyrodę.
Koncepcja Belatchew jest jeszcze w fazie opracowywania, ale czy ktoś widział kiedyś piękniejsze rozwiązanie energetyczne?