Moda na rower

2014-08-28

To i praktyczne, i ekologiczne — coraz więcej ludzi dojeżdża do pracy rowerem. Poniżej przedstawiamy pierwszy rower, który jest przeznaczony właśnie do tego.

Trudno ich nie zauważyć: mężczyźni na kolarkach, którzy pędzą jak szaleni, niekoniecznie trzymając się ścieżki. Jest to zupełnie nowy typ rowerzysty, który doczekał się już jednak swojej nazwy: „memil” od angielskiego określenia „middle-aged men in lycra”, czyli „panowie w średnim wieku w lycrach”.
Oczywiście nie tylko mężczyźni jeżdżą rowerem. Wokół Kopenhagi i Amsterdamu powstają obecnie specjalnie drogi motorowo-rowerowe dla osób poruszających się po mieście tymi środkami transportu. Moda na rower utrzymuje się w całej Europie — coraz więcej ludzi korzysta z tej możliwości dbania o zdrowie i środowisko. Przewożenie komputera i ważnych dokumentów w plecaku staje się coraz bardziej oczywistym rozwiązaniem.
Obecnie wprowadzono na rynek pierwszy w historii rower przeznaczony specjalnie dla osób dojeżdżających do pracy, dzieło kanadyjskiej firmy Vanhawks Valour. Jest wyposażony w nawigację GPS i najnowszą technologię Bluetooth, a także w czujniki, które automatycznie ostrzegają kierowcę przed zagrożeniami i innymi problemami w ruchu. Kiedy na przykład w tzw. martwym punkcie szybko zbliża się samochód, kierownica zaczyna wibrować. Rower gromadzi także dane dotyczące trasy i rejestruje nierówności na drodze, które są następnie wykorzystywane przez aplikację (dostępną zarówno w systemie iOS, jak i Android) z korzyścią dla wszystkich pozostałych rowerzystów. Rowerzyści są oczywiście połączeni w sieci, w której mogą się porozumiewać, aby sobie pomagać np. w odnajdowaniu skradzionych rowerów. W czasie jazdy dynamo roweru wytwarza prąd, który może zasilać rowerową elektronikę. Wskakuj na siodełko, ale nie zapominaj o bezpieczeństwie.