WYDRUKUJ SWÓJ OBIAD

2013-04-29

Nowy krzyk techniki, drukarka 3D, stopniowo wkracza w nasze codzienne życie. Można nią wydrukować wszystko, począwszy od sukni Dity von Teese na czerwonym dywanie, aż po protezę biodra na stole operacyjnym. Teraz nadchodzi kolejna rewolucja — drukowane jedzenie.

Chce ci się jeść?
Podejdź do komputera i wydrukuj sobie hamburgera... nie zapomnij o frytkach.
Być może brzmi to jak scena z kiepskiego filmu science fiction, ale wkrótce takie danie może trafić na nasz talerz.
Na naszych oczach trwa wielka technologiczna rewolucja: drukowanie przestrzenne, czyli tzw. swobodne tworzenie formy. 
Proste drukarki tego rodzaju zostały wprowadzone już na początku wieku, ale dopiero teraz ich możliwości są traktowane poważnie.  Są to między innymi sztuczne nerki, ale również protezy biodra i części do samolotów wytwarzane przez cieszące się wielkim uznaniem drukarki 3D szwedzkiej firmy Arcam.
Z technologii tej zaczyna korzystać również coraz więcej projektantów. Najpierw Anglik Ron Arad zyskał popularność dzięki okularom wydrukowanym w 3D, a ostatnio gwiazda burleski Dita Von Teese pojawiła się na czerwonym dywanie w Nowym Jorku we wspaniałej sukni wydrukowanej w 3D, dziele projektanta Michaela Schmidta i architekta Francisa Bitontiego.
Suknia została wykonana z kilkuset gramów plastikowego proszku.


Wkrótce będzie również można drukować jedzenie,  przynajmniej jeśli damy wiarę zapewnieniom Janne Kyttanen z holenderskiego biura projektowego Freedom of Creation, które specjalizuje się w drukowaniu przestrzennym i odniosło duży sukces, wprowadzając na rynek piękne światełka wyprodukowane w tej technologii.

— W sumie rzecz polega na przemieszczaniu cząsteczek i atomów. Wkrótce opanujemy tę technologię — mówi Janne Kyttanen, która przewiduje, że w przyszłości będziemy tylko pobierać szablony z Internetu i drukować przedmioty we własnym domu, siedząc na kanapie.
Już dziś można kupić prostą drukarkę 3D za około 600 euro.

Więcej informacji: www.freedomofcreation.com

 

Zdjęcie światełek: Freedom of Creation
Zdjęcie sukni: Michael Schmidt studios.