W służbie środowisku!

2016-03-23

Trio.

Odkąd zaczęliśmy korzystać z przedmiotów, zaczęliśmy je również wyrzucać. Nie jest więc niczym zaskakującym, że świat wzornictwa przemysłowego stworzył tak wiele kultowych koszy na śmieci: dla przykładu, klasyczny duński Vipp z lat 30-tych XX wieku został wystawiony w Nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, MoMa.

Do niedawna, począwszy od torebek do parzenia herbaty i pustych puszek a na złych pomysłach kończąc – wszystko to lądowało w jednym miejscu. Jednak w miarę, jak zaczęliśmy przykładać coraz większą wagę do sortowania i recyklingu tej niekończącej się góry odpadów, rozwiązania z zakresu koszy na śmieci podlegają nieustannemu rozwojowi. Oto trzy przykłady naprawdę zmyślnych koncepcji:

Mines Above Ground, firma z siedzibą w Malmö, która opracowała kosze z funkcją sortowania wymyśliła również sposób, w jaki szwedzkie biura mogą zwiększyć swoje oszczędności dzięki sortowaniu odpadów: jeśli biuro, w którym znajduje się 300 koszy na śmieci, z których każdy wypełniany jest 0,5 kg odpadów dziennie zwiększyłoby ilość odpadów posortowanych z 20% do 80%, przyniosłoby to oszczędności roczne rzędu 100 000 koron. Kosze oferowane przez firmę Mines Above Ground wykonane są z materiałów przetworzonych oraz posiadają system segregacji odpadów w postaci czterech różnych przedziałów: puszki/butelki, papier, odpadki żywnościowe i metal. Odpady sortowane są już chwili ich wyrzucenia, dlatego pominięty zostaje etap pomiędzy wyrzuceniem, opróżnieniem i zbiórką.

Podobne rozwiązanie oferowane jest także przez firmę Materia, której zakres działalności obejmuje przestrzenie publiczne oraz współczesne organizacje. Wśród oferowanych przez tę firmę produktów znalazł się kosz Trio o łącznej pojemności 95 litrów, z trzema oddzielnymi przedziałami na puszki/butelki, papier oraz pozostałe odpady.

Dwoma innymi przykładami, które są dowodem na to, że recykling nie musi oznaczać kompromisu w zakresie projektowania są: zmodyfikowana wersja klasycznego kosza Wesco Push, Push Two, posiadająca dwie osobne przegródki i pojemniki oraz inteligentne rozwiązanie Totem firmy Joseph Joseph posiadające wiele zdejmowanych przegródek, a także wbudowany filtr przeciwzapachowy.

 

Totem.

Zupełnie innym sposobem radzenia sobie z problem śmieci jest ich sprasowanie w momencie wyrzucania, co oznacza zmniejszenie i zracjonalizowanie zbiórki odpadów. Amerykańska firma Big Belly Solar stworzyła kosz przeznaczony do użytku publicznego wykorzystujący energię słoneczną do prasowania śmieci, dzięki czemu objętość odpadów zostaje zmniejszona niemal siedmiokrotnie. Ponadto kosz wyposażony został w technologię cyfrową, zgłaszającą jego zapełnienie. Oznacza to, że nigdy nie będzie opróżniany niepotrzebnie. Produkty firmy Big Belly Solar są już wykorzystywane na zewnątrz przez władze miejskie w Szwecji, jednak Richard Pålsson, kierownik ds. produktów pracujący dla szwedzkiej agencji EWF Eco wierzy, że wyłącznie kwestią czasu jest, kiedy rozwiązania te zaczną być stosowane we wnętrzach, jak na przykład w środowiskach biurowych.

„Możliwe jest również zastosowanie we wnętrzach, wystarczy podłączenie do gniazdka zasilania” – mówi.

Big Belly Solar.