Inteligentne tkaniny

2014-12-11

Inteligentne tkaniny

W przyszłości nasze ubrania będą nam mówić o tym, jak się czujemy, ostrzegać przed niezdrowym jedzeniem i przypominać o joggingu.

Ale jakie będą tkaniny przyszłości? A mówiąc precyzyjniej: jakie będą pełnić funkcje? Next Black to bardzo ciekawy film dokumentalny Davida Dworsky'ego i Victora Köhlera (premiera odbyła się latem 2014 roku), w którym czołowi futurolodzy świata mody dzielą się swoimi poglądami na temat znaczenia szybkiego rozwoju technicznego. Osobom, które jeszcze go nie widziały, proponujemy pobranie filmu z Internetu. Ten film to małe dzieło sztuki, które porusza kilka spośród najbardziej wrażliwych kwestii naszych czasów, np. jak branża odzieżowa i włókiennicza powinny sobie poradzić z narastającym problemem ekologicznym. Jedną z wielu ciekawych osób występujących w filmie jest Suzanne Lee, dyrektor kreatywna w Biocoture.
— Być może najbardziej nowatorskim pomysłem jest możliwości produkcji biologicznej, która oznacza, do produkcji odzieży od początku do końca „wykorzystuje się” żywe organizmy. W ten sposób pozbywamy się problemu zbędnych odpadów — mówi Suzanne.
Innym zadziwiającym wynalazkiem jest „technologiczna odzież” wyposażona w czujniki, które mierzą poziom cukru oraz kontrolują tętno i temperaturę ciała niczym prywatna pielęgniarka. Największe postępy w tym zakresie notuje adidas, który już w zeszłym roku wprowadził na rynek miCoach Elite System
— Myślę, że większość ludzi chciałoby się dowiedzieć, co zrobić, żaby lepiej się czuć i dłużej żyć, nie tylko sportowcy — mówi Matt Hymers, kierownik produktu w firmie adidas.