Dźwięk czy hałas?

2014-12-02

Dźwięk czy hałas?

Jaka jest akustyka Twojego miejsca pracy? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego przez Światowe Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, które świadczą o tym, że dokuczliwy hałas zmniejsza naszą wydajność w pracy średnio nawet o 66 procent.

Pracujesz w skupieniu, kiedy nagle dwóch Twoich kolegów staje przed biurkiem i zaczyna prowadzić ożywioną rozmowę. Każdy z nas to przeżył. Oczywiście, że Ci to przeszkadza, ale niewiele możesz zrobić, więc zaciskasz zęby i próbujesz od nowa. Jak można rozwiązać ten problem w przestrzeniach typu „open office”? To oczywiste, że nie można zakazać prowadzenia rozmów ani używania telefonów. Możemy jednak wyeliminować źródła największego hałasu, udostępniając odpowiednią liczbę niewielkich pomieszczeń do rozmów. Najlepsze są oczywiście miejsca pracy oparte na aktywności, gdzie każdy może sobie wybrać miejsce i sposób pracy. Koncepcja pracy opartej na aktywności Next Office firmy Kinnarps umożliwia takie rozwiązanie.
Jednak całkowita cisza również nie jest pożądana. W ciszy zanika kreatywność i energia. Zwykle zaleca się szum w tle na poziomie 45 decybeli, ponieważ pozwala on stłumić przeszkadzające w pracy odgłosy i rozmowy co bardziej hałaśliwych koleżanek i kolegów. Ważne jest także, aby znaleźć akustyczną równowagę. Szum wentylacji nie musi być czymś złym. Jednak każde miejsce pracy jest inne i w każdym trzeba zdecydować, co jest najważniejsze — komunikacja czy koncentracja.