Odzyskać kontrolę

2014-06-26

Czy trudno Ci się skupić na bieżących zadaniach i łatwo się dekoncentrujesz? Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad na temat tego, jak odzyskać kontrolę nad codziennym życiem.

Jak często się zdarza, że siadasz przed komputerem, aby wykonać ważne zadanie, ale już po kilku sekundach coś odciąga Twoją uwagę? Dostajesz wiadomość na Facebooku, potem sprawdzasz, co nowego u znajomych, i wkrótce myślisz już tylko o tym, że w Rzymie pada deszcz, a Twój bratanek zaczął mówić. Nie jest to zbyt produktywne, ale to bardzo ludzka reakcja. Problem w tym, że po każdym takim odwróceniu uwagi potrzeba od 10 do 15 minut, aby znów w pełni się skoncentrować na zadaniu. Zatem o czym powinniśmy pamiętać?
Jest kilka podstawowych wskazówek: Bardzo efektywnym rozwiązaniem jest śledzenie tego, jak wykorzystujemy swój czas. Może informacja o młodym krewnym, który nauczył się mówić, jest sama w sobie ważna, ale jeśli czytasz ją po raz trzeci w ciągu 30 minut, warto byłoby zmierzyć poświęcony na to czas. W ten sposób dowiesz się, ile czasu dziennie tracisz na takie czynności.
Inną praktyczną wskazówką jest zaczynanie dnia od przygotowania listy zadań do wykonania. Może to brzmi jak banał, ale jest to prosty sposób na utrzymanie koncentracji. Gdy niania Twojego dziecka dzwoni o coś zapytać, nie oznacza to, że po zakończeniu rozmowy masz sprawdzać pogodę w Londynie.
I jeszcze jedna szczera rada na koniec: Jeśli nadal uważasz, że wpisy znajomych na Facebooku są ważniejsze od Twojej pracy, to masz problem z motywacją i może warto rozważyć zajęcie się w przyszłości czymś innym.