Ekologiczne rozwiązanie

2016-06-08

Ekologiczne środki transportu dobrze wpływają nie tylko na środowisko, ale też na gospodarkę. Miejscem, w którym dokonano największych postępów w tym zakresie, jest Kopenhaga!

Przez długi czas samochód był uważany za wspaniały symbol przyszłości, który wspierał rozwój nasz i naszego społeczeństwa. W większości amerykańskich miast nie wybudowano nawet chodników ani ścieżek rowerowych. Teraz jednak badania wykazują, że znaleźliśmy się w ślepym zaułku i czas zastanowić się nad zaparkowaniem samochodu na dobre. Będzie to korzystne zarówno dla planety, jak i naszych portfeli.

Idealnym przykładem jest Kopenhaga, gdzie 55% mieszkańców codziennie dojeżdża na rowerze do pracy lub używa go w celach rekreacyjnych. Obliczenia wskazują, że poza obniżeniem emisji dwutlenku węgla o 90 000 ton rocznie każdy kilometr przejechany na rowerze pozwala zaoszczędzić około dwóch koron. Wpływa na to kilka czynników: budowa i utrzymanie ścieżek rowerowych są tańsze niż budowa i utrzymanie dróg, dochodzi do mniejszej liczby wypadków drogowych, ogólny stan zdrowia mieszkańców jest lepszy i wywierany jest pozytywny wpływ na środowisko. Gdy ludzie rezygnują z samochodu, inwestują w lepsze warunki życia, co również sprzyja gospodarce społecznej. Podobne inicjatywy wprowadzono w wielu innych miastach na świecie, między innymi w takich metropoliach, jak: Londyn, Stambuł czy Meksyk. W każdym z tych miast zainwestowano w stworzenie stref wolnych od samochodów, co przyniosło satysfakcjonujące rezultaty. Jeśli samochody mają pozostać w garażach, należy rozbudować komunikację miejską. Prawdopodobnie najbardziej nowatorskie rozwiązanie zostało zastosowane w kolumbijskim mieście Medellin, gdzie wybudowano system ogromnych wind – Metro de Medellin – transportujący ludzi w ogromnych wagonach podwieszanych wiele metrów nad miastem. Szacuje się, że ograniczenie ruchu samochodowego pozwala zaoszczędzić około 12 miliardów SEK rocznie na samych tylko kosztach leczenia w szpitalach.

Wciąż jesteśmy daleko od utworzenia społeczeństwa całkowicie wolnego od samochodów, lecz przypominając o tym, że każdy może przyczynić się do tej zmiany, zaczęliśmy kroczyć nieco bardziej ekologiczną ścieżką.