Moc środowiska

2014-10-02

Aranżacja wnętrza ma wpływ nie tylko na naszą postawę: potrafi kontrolować nasze myśli i sterować naszym zachowaniem znacznie bardziej, niż możemy to sobie wyobrażać.

Dobra ergonomia ma olbrzymi wpływ na to, jak radzimy sobie w pracy. Z badania przeprowadzonego niedawno na Uniwersytecie Berkeley wynika, że mowa ciała nie tylko odzwierciedla emocje, ale może również wpływać na nasze myśli. Dlatego wnętrza i otoczenie są niezwykle istotne. Na przykład osoba, która siedząc przy komputerze, garbi się przez wiele dni z rzędu, staje się bardziej drażliwa i łatwiej traci humor, niż ktoś, kto siedzi z wyprostowanymi ramionami i wysoko uniesioną głową w tzw. „pozycji władzy”. Taka postawa ułatwia oddychanie i daje więcej energii. Czy to nie jest doskonały powód, aby zainwestować w przyszłość, kupując meble o ergonomicznych właściwościach? Z badania wynika również, że praca w pomieszczeniach o wysokości 3,5 metra zwiększa naszą kreatywność w porównaniu z pracą w pomieszczeniach o wysokości 2,5 metra oraz że, pracując w przestrzeni typu open space, potrzebujemy aż 27 minut, aby ponownie się skupić, kiedy ktoś nam przerwie wykonywanie zadania.
„Pozycja władzy” uwalnia umysł i pomaga nam myśleć bardziej twórczo i swobodnie. W takiej pozycji lepiej się czujemy z własnymi myślami. Wykazano także, że jesteśmy wtedy bardziej skłonni do podejmowania ryzyka niezależnie od tego, czy jest to korzystne czy nie.