Inteligentne materiały przyszłości

2016-04-20

Ludzie wytwarzają różnego rodzaju tkaniny już od ponad 9000 lat. Zadaniem tkanin było utrzymywanie ciepła, zdobienie siedzib oraz ochrona mebli i ludzi. Tkaniny są niezbędne w naszym codziennym życiu i znacznie je ułatwiają. W przyszłości będą dla nas jednak jeszcze ważniejsze. Inteligentne tkaniny zrewolucjonizują naszą codzienność. Prace nad rozwojem inteligentnych materiałów są prowadzone w ramach projektu Smart Textiles Szkoły Włókienniczej Kolegium Uniwersyteckiego w Borås.

„Inteligentne tkaniny to frapujący wynalazek. Oferują większą funkcjonalność i poszerzają nasze możliwości w projektowaniu. Rozwój tych tkanin doprowadzi do stworzenia wygodniejszej odzieży i umożliwi nam komunikację z produktami tekstylnymi w zupełnie nowy sposób. Tkaniny przyszłości poprawią jakość naszego życia, a także stworzą nowe możliwości w przemyśle, służbie zdrowia i ochronie środowiska. Uważamy, że przemysł tekstylny przeobraża się z dostawcy tkanin w poważną i pozytywną siłę wpływającą na rozwój społeczny” – uważa Anna Berglund, koordynator projektu Smart Textiles w Borås.

Kinnarps interesuje się szczególnie tym aspektem badań, który pozwala poznać nowe sposoby wykorzystania kolorów wraz z tkaninami.

„Niektóre pigmenty zmieniają swoje właściwości pod wpływem takich czynników, jak ciepło, wilgotność powietrza i światło W zależności od tego, na działanie jakiego czynnika wyeksponowano materiał, zmienia się jego wzór, a użytkownik może wtedy odpowiednio zareagować na jego nowy wygląd i funkcje. Tak to właśnie może wyglądać w przyszłości” – dodaje Anna Berglund.