Czas na regenerację sił

2016-06-28

Czujesz się zmęczony i wyeksploatowany? Wakacje mogą być odpowiednim momentem, aby przypomnieć sobie, jak duże znaczenie dla naszej kreatywności ma robienie przerw. Przekonaj się, ile znaczy urlop…

Gdy słynny amerykański projektant Stefan Sagmeister zdał sobie sprawę, że jego nowe projekty są tylko powieleniem starych pomysłów, zrozumiał, że potrzebuje urlopu. Dla Stefana jednak wolne od pracy nie stanowiło po prostu kilku tygodni wakacji. Jego pomysł dał początek całkowicie nowemu stylowi życia – Sagmeister zdecydował, że podzieli swoje życie na cykle i co siedem lat będzie robił roczną przerwę na zregenerowanie sił.

„Przez pierwsze 25 lat życia uczymy się, przez kolejne 40 pracujemy, a ostatnie 15 spędzamy na emeryturze. Pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie zabranie pięciu lat z emerytury i wykorzystanie ich pomiędzy latami roboczymi. Taka zmiana sprawiła, że odczułem ogromną różnicę” – mówi Sagmeister.

Kliknij tutaj, aby posłuchać jego fascynującego wykładu na Ted Talks, w którym opowiada o swoich doświadczeniach oraz o tym, jak przerwy w pracy pozwalają mu naładować się nową energią. W wykładzie projektant opowiada także o odkrywczych pomysłach niektórych firm, np. producenta taśm 3M, która od 1930 roku pozwala swoim pracownikom na wykorzystanie 15% swojego czasu pracy w dowolny sposób. Warto wspomnieć, że takie zabiegi przyczyniły się do wynalezienia taśmy Scotch.

„Właściwie wszystko, co udało mi się osiągnąć w ostatnich latach, zawdzięczam pomysłom, które zrodziły się w mojej głowie podczas urlopu” – mówi Sagmeister.