Praca siedząca czy stojąca?

2015-09-03

Według nauki nie można się spierać, która opcja jest najlepsza. Obie są dobre! Firma Kinnarps przyjrzała się bardzo ciekawym badaniom z zaskakującymi wynikami.

Prawdopodobnie słyszeliście, że biurka o regulowanej wysokości są najlepsze dla zdrowia pracowników. Ale o ile lepsze? Kanadyjskie czasopismo Preventive Medicine opublikowało ostatnio pionierski raport przedstawiający 23 niezależne badania. Oto co przedstawiał ten raport:

Dobry wpływ na serce. Dzięki zmianie pozycji z siedzącej na stojącą pracownik jest bardziej aktywny, a jego puls jest szybszy średnio o osiem uderzeń na minutę, w porównaniu do pracowników, którzy cały czas siedzą.

Lepszy poziom cholesterolu. Zwiększa się poziom dobrego cholesterolu HDL, a zmniejsza się zły cholesterol LDL.

Lepsza sylwetka. Średnio respondenci stracili od 2 do 4 kilogramów wagi w ciągu roku.

Szczęście. Lepsze samopoczucie psychiczne, więcej energii i mniej stanów depresyjnych, jeśli możemy zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą. Jeśli potem powracamy do ciągłej pozycji siedzącej, nasz nastrój zmienia się na gorsze.

Podsumowanie: Czy nie byłoby lepiej cały czas stać? Nie, po dłuższym czasie męczy się kręgosłup i stawy — ciało potrzebuje odpoczynku. Wyniki pokazały również, że niektóre zadania w pracy, jak pisanie, są łatwiejsze do wykonania w pozycji siedzącej. Tak więc kluczem jest zmiana. W Kinnarps mamy cały asortyment biurek regulowanych dla zapewnienia najbardziej elastycznego środowiska pracy.