Moda na drewno

2014-05-27

Od wieków ludzie wykorzystywali drewno jako budulec, zanim na początku XX wieku zastąpiono je nowymi i nowoczesnymi materiałami. Ale historia zatoczyła koło i oto znowu powstają muzea i duże bloki mieszkalne obite drewnem. Powody są oczywiste: drewno jest zarówno piękne, jaki i ekologiczne.

W jakich warunkach chcemy, by wychowywały się nasze dzieci? Radni z miejscowości Hostens na południu Francji przy budowie nowej szkoły postanowili przyjąć koncepcję, która będzie zarazem ekologiczna i atrakcyjna. Oczywistym wyborem było drewno. Nie bez znaczenia był fakt, że region słynie ze stoczni i zakładów rzemieślniczych położonych nad Zatoką Biskajską, które chlubią się wieloletnim doświadczeniem w stolarstwie. Francuska pracownia architektoniczna Dauphins wprowadziła tę koncepcję w życie, tworząc budynek, który flirtuje również z surowym funkcjonalizmem w stylu słynnego architekta Le Corbusiera. Fasadę pokrywa gont z kasztanowca — rozwiązanie, które nadaje budynkowi delikatności i sprawia, że wygląda niemal jak z bajki.  W środku dominują płyta wiórowa i goły beton. Piękne w swej prostocie.
Dwa inne przykłady tego drewnianego trendu pochodzą ze Szwecji: niezwykła galeria sztuki Artipelag pod Sztokholmem i nowatorski Strandparken w Sundbybergu, ośmiopiętrowy blok mieszkalny wykonany w całości z drewna.