NAJBARDZIEJ ZIELONY BIUROWIEC NA ŚWIECIE

2013-05-23

Na nowojorskim Greenpoincie architekt Ole Sondresen buduje biurowiec, który stanie się awangardą ekologicznego budownictwa. Wszystkie zastosowane materiały pochodzą z recyklingu i zdaniem Sondresena są tak „czyste”, że w zasadzie cały budynek nadaje się do jedzenia...

„Buduj mniejsze. Buduj lepsze. Buduj trwalsze. Buduj ekologicznie”. Są to słowa klucze i jednocześnie wartości wspólne dla Kinnarps i norweskiego architekta Ole Sondresena, który z ekologicznego punktu widzenia, jest obecnie autorem jednego z najciekawszych przedsięwzięć na świecie. Jego efektem będzie biurowiec przeznaczony na nową siedzibę firmy crowdfundingowej Kickstarter w Nowym Jorku — wykonany w 100% z odzyskanych i przetworzonych materiałów, na przykład z odzyskanego dżinsu, który zdaniem Sondresena jest tak czysty, że można go zjeść! Prawdopodobnie nie byłby jednak smaczny. Po zakończeniu budowy w budynku będą się znajdować biura, biblioteka, galeria, teatr oraz oczywiście zielony dach.
 Sposób wykorzystania budynku na Greenpoincie spotkał się krytyką sąsiadów, ale wszyscy wydają się zgadzać z tym, że zielona architektura Ole Sondresena jest jak najbardziej właściwa i dla otoczenia, i dla środowiska.
— Nowy Jork jest zielonym miastem dzięki swojej rzeźbiarskiej architekturze — mówi Ole Sondresen.