Zwycięskie biurko

2014-08-22

Jego opracowanie zajęło 1000 godzin. Stół do spotkań Modulor został wyróżniony najbardziej prestiżową nagrodą w branży.

Szwedzka trójka projektantów Mårten Claesson, Eero Koivisto i Ola Rune od lat tworzy najrozmaitsze projekty, począwszy od olbrzymich galerii sztuki w Japonii po małe i praktyczne, mosiężne puszki do przechowywania. Jednak niezależnie od wielkości zamówienia cała ich produkcja ma wspólne DNA — jest nim dążenie do uzyskania doskonałej linii i wyłuskania detalu, który przeistoczy przedmiot codziennego użytku w małe dzieło sztuki. Stół do spotkań Modulor wykonany dla jednej z marek należących do Kinnarps, Skandiform, jest tego najlepszym przykładem, który został również wyróżniony najbardziej prestiżową nagrodą w świecie designu — Red Dot. Najlepsze z najlepszych. Inspiracją nagrodzonego stołu był francuski architekt wszechczasów, Le Corbusier.
— Opracował własny system pomiarów, któremu nadał nazwę Modulor. System ten był oparty na wymiarach ludzkiego ciała, a jego celem było zapewnienie narzędzia do tworzenia dobrych projektów i dobrej architektury — wyjaśnia szwedzkie trio.
Le Corbusier z pewnością doceniłby fakt, że kształt Modulora można niemal dowolnie zmieniać. Jak zwykle w przypadku trio Claesson Koivisto Rune ich zaletą jest niepowtarzalny detal. Projektanci szacują, że spędzili nad tym projektem ponad 1000 godzin.