Patrząc w przyszłość

2014-12-16

Nasze miejsca pracy ulegają przeobrażeniom. Obecnie dzięki technologii możemy pracować tam, gdzie chcemy, i wtedy, kiedy chcemy. Jak jednak środowisko pracy będzie wyglądać w przyszłości? Jakie czekają nas wyzwania i szanse? Ekspertem w tej dziedzinie jest Elisabeth Slunge, dyrektorka ds. marki, asortymentu i wzornictwa w Kinnarps.

— Aby móc rozpoznawać nowe trendy, potrzebne jest solidne rozpoznanie przyszłości. W związku z tym ciągle przyglądamy się zewnętrznym czynnikom, które wpływają na przyszłość miejsc pracy. Nawiązaliśmy też współpracę z międzynarodową grupą badaczy, architektów, projektantów, doradców ds. zmian i ergonomistów, aby poznać opinie i wyniki badań prowadzonych z wielu różnych perspektyw. Prowadzimy też nieustanny dialog z klientami na temat ich doświadczeń. Bezustannie poddajemy te czynniki analizie, aby nakreślić możliwe scenariusze na przyszłość — mówi Elisabeth Slunge.

Wyraźnym trendem są biura oparte na aktywności. Coraz mniejsze będzie zapotrzebowanie na indywidualne stanowiska pracy, a jednocześnie coraz ważniejsze będą elastyczne, funkcjonalne i kreatywne przestrzenie wielofunkcyjne dla różnych czynności zawodowych. Będzie to miało znaczący wpływ na nasze miejsca pracy. Zamiast indywidualnych stanowisk pracy przeznaczonych do wykonywania wszystkich rodzajów zadań potrzebujemy różnych środowisk przystosowanych do różnych czynności.

— Poszczególne rynki, branże oraz gałęzie sektora prywatnego i publicznego różnią się pod względem tempa rozwoju środowisk pracy. Zaobserwowaliśmy, że wielu naszych dużych, międzynarodowych klientów bardzo się interesuje nowymi metodami pracy, ponieważ chcą oni podwyższyć poziom kreatywności i produktywności. Nasze sztokholmskie biuro oparte na aktywności przyciągnęło tej jesieni mnóstwo odwiedzających, z którymi odbyliśmy ciekawe rozmowy na temat nowych rozwiązań.

9 grudnia w Sztokholmie odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniu biur opartych na aktywności w sektorze publicznym, podczas której Elisabeth Slunge wyjaśniła, jak można zaprojektować biuro, aby zapewnić maksymalną kreatywność i wydajność każdego pracownika. Swoją prezentację oparła na nowym wydaniu Raportu o tendencjach Kinnarps 2015.

— Zaprezentowałam tego dnia zapowiedź naszego Raportu o tendencjach na rok 2015. Omawia on trendy, które wpływają na nasze miejsca pracy i rozwój biur opartych na aktywności.
Stanowiska pracy oparte na aktywności wprowadzają już duże instytucje publiczne, takie jak szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych. Aktywne biuro to obecnie bardzo wyraźny trend. Środowisko pracy jutra musi łączyć w sobie stylowe wzornictwo przyciągające nowych pracowników oraz dobre warunki pracy umożliwiające współpracę międzypokoleniową — stwierdziła Elisabeth Slunge.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Raportu o tendencjach Kinnarps na rok 2015? Odwiedź nas między 3 a 7 lutego na Targach Mebli w Sztokholmie, podczas których zaprezentujemy najnowsze trendy.

Możesz również zamówić egzemplarz Raportu o tendencjach tutaj.