Praca w mieście

2014-02-28

Planowanie urbanistyczna działa także na mniejszą skalę. Aleje i skwery mogą stanowić inspirację przy projektowaniu optymalnego biura,

Dzisiejsze miasta mają za sobą tysiące lat rozwoju — od greckiego układu szachownicy w koloniach przez miasta doskonałe w Renesansie po dzisiejsze gęsto zaludnione centra. Kiedy firma architektoniczna Bohlin Cywinski Jackson z siedzibą w San Francisco tworzyła projekt nowego biura firmy Square, inspiracje czerpała właśnie z miast. To przecież w miastach ludzie żyją i pracują ze sobą, a dzięki planowaniu urbanistycznemu staje się to coraz prostsze.
Biuro Square ma zatem szeroką „aleję”, która prowadzi do „placu”, gdzie znajduje się też kawiarnia. Sale konferencyjne ze szklanymi ścianami wzniesiono na strategicznych skrzyżowaniach.
— Kiedy myślę o miastach, to przychodzą mi do głowy zakupy, kupowanie kawy, spacery w parku. Tę samą różnorodność chcieliśmy stworzyć w biurze — mówi Chris Gorman ze Square.
Według Gormana taka aranżacja wnętrz motywuje pracowników do ruchu w biurze i spontanicznej integracji. Aby wzmocnić poczucie miejskości, firma rozpoczęła także eksperyment polegający na zakładaniu na placu tymczasowych sklepików, w których firmy mogą prezentować swoje produkty.